Лазарки в СУ „ Любен Каравелов“ - Несебър

• Гиздави лазарки от I г клас, обучаващи се в клуб „Аз съм българче” по проект...

Лазарки в СУ „ Любен Каравелов“ - Несебър

Гиздави лазарки от I г клас, обучаващи се в клуб „Аз съм българче” по проект „ Извънкласни дейности – Занимания по интереси“ с ръководител Наталия Антонова огласиха с песни СУ ”Любен Каравелов” – Несебър. Лазаруването е стар български обичай, който се практикува на Лазаровден в събота, преди Връбница. Облечени в красиви празнични премени, нагиздени, румени и засмени, момичетата лазаруваха директора на училището Тодорка Станелова с наричания за здраве и благополучие.

Изхождайки от максимата, че всеки дом, в който са пели лазарки ще се радва на здраве и берекет, малките момичета представиха лазарските традиции пред по-големите ученици. С много настроение и усмивки, те изпълниха песни за любов, слънце и цветя. Всички ученици и учители изразиха възхищение от ентусиазма, с който децата тачат и съхраняват българските обичаи и традиции. Освен с аплодисменти, малките лазарки бяха дарени с яйца и сладкиши.

По-късно лазарски песни звучаха и в други институции в града.