STEM център по природни науки, изследвания, иновации и технологии в креативните индустрии в СУ „Любен Каравелов“

Средно училище „Любен Каравелов“, гр. Несебър спечели и стартира изпълнението на проект за изграждане на STEM център по направленията „Природни науки“ и „Математика и информатика“. Проектът е по Националния план за възстановяване и устойчивост на МОН, BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“ и е на стойност 685 792.65 лв.
SТЕМ центърът да бъде изграден на третия етаж в училището като кабинета по биология и здравно образование, лабораторията към него и Заседателна зала ще бъдат преобразувани в „Център по природни науки, изследвания и иновации“. Пространството ще съдържа зони и лаборатории по традиционните природни науки, изучавани в прогимназиалното и гимназиалното образование. Там ще се провеждат уроци, симулации и експерименти, включващи специфични технологии, предоставящи поле за изява на учениците. Новите помещения ще осигурят и възможност за практическа работа по приложни проекти, в които учениците да участват активно. Средата ще бъде комбинация от фиксирани експериментални зони и гъвкави пространства за обсъждане и анализ на резултатите от експериментите – зони за дискусии.
Помещения, които към момента се използват за кабинети по изобразително изкуство и музика ще бъдат преобразувани в „Център за технологии в креативните индустрии“, който ще цели развитието на творчески дигитални умения. В центъра е предвидено да бъдат обособени две основни зони – творческа и дигитална. В първата учениците ще развиват умения за рисуване, моделиране, дискусии и конферанси. А втората ще дава на учениците възможност да решават реални проблеми с помощта на новите технологии. Основните дейности, с които пространството ще бъде съобразено са: дигитално, физическо и математическо моделиране, реализиране на творчески проекти, което ще подготвя специалисти за креативните индустрии.
Предвидено е и оборудването на 8 ВОСКС /високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи/ като част от STEM средата. Основните цели, които си поставя екипът са посредством реализирането на проекта да се интегрира в практиката модел за STEM обучение в съвременна образователна среда, в която създадените учебни програми да бъдат базирани на нов подход в обучението, развиващ у учениците способности за анализ, критично мислене, комуникация, сътрудничество и креативност. Осъществяването на тази амбициозна задача включва няколко важни компонента: привличане на съмишленици, ангажиране на училищната общност, създаване на подходяща учебна среда, сформиране на екип от висококвалифицирани педагогически специалисти, предоставяне на възможности за пълноценно развитие на знанията, уменията и компетентностите на учениците.

Споделяне